27 січня 2023 року Яніна Андрущак – судова експертка Чернівецького НДЕКЦ МВС – прийняла участь у методичному семінарі, організованому Чернівецькою обласною прокуратурою. Навчально-методичний захід був присвячений особливостям процесуального керівництва, а також виявленню, фіксуванню та досудового розслідування кримінальних правопорушень у кримінальних провадженнях за фактами незаконної порубки або незаконного перевезення, зберігання, збуту лісу, розрахунку збитків тощо.
Представниця Центру презентувала на семінарі новий нещодавно актуалізований в Чернівецькому НДЕКЦ МВС вид судової інженерно-екологічної експертизи за 10.19 «Дослідження обставин та організаційно-технічних причин і наслідків впливу техногенних джерел на об’єкти довкілля». Представляємо увазі інформацію по цій експертизі та фрагменти тез доповіді нашої експертки.
Об’єктами інженерно-екологічної експертизи є матеріальні і матеріалізовані джерела інформації, що містять фактичні дані про обставини надзвичайної екологічної ситуації, у тому числі речові докази, фрагменти місця події, устаткування, комунікації, засоби виробництва, що забезпечують екологічно безпечне функціонування підприємства, а також будь-які інші обставини події, зафіксовані (описані, відображені у схемах, фотографіях, планах тощо) в матеріалах справи; відомості з технічної документації й актів перевірки екологічного стану об’єктів; результати обстеження об’єктів навколишнього середовища санітарно-епідеміологічними, природоохоронними й іншими спеціально уповноваженими органами; інші джерела інформації про негативний антропогенний вплив на навколишнє середовище.
Ліс має надзвичайно важливе значення як природний ресурс, а також як засіб задоволення потреб людини в деревині та іншій лісовій продукції. Крім того, цей об’єкт природи має вплив на клімат, атмосферу, виконує ґрунтозахисні, водоохоронні функції, а також забезпечення культурних та естетичних потреб суспільства.
Усі ліси на території України становлять її лісовий фонд і перебувають під охороною держави. Лісові відносини в Україні регулюються Конституцією України, Законом України “Про охорону навколишнього природного середовища”, Лісовим Кодексом, Законом України “Про природно-заповідний фонд України” та іншими законодавчими та нормативно-правовими актами.
З метою запобігання виснаження лісових ресурсів України сучасним правом встановлено не тільки вимоги щодо їх раціонального використання, а й відповідальність за незаконні посягання на цей природний об’єкт. Масова вирубка лісів, у тому числі незаконна, на території нашої держави призводить до ерозії ґрунтів, виснаження річок, негативних змін клімату, що погіршує життя людей. Наприклад, вирубка лісів у Карпатах стала причиною зсувів, які заподіяли екологічну та економічну шкоду, що підриває економіку не тільки регіону, а й усієї держави. Водночас спостерігається значна криміналізація незаконних порубок лісу, які створюють умови зростання тіньового сектору в лісопромисловому комплексі.
Наведений перелік не є вичерпним. Перед інженерно-екологічною експертизою можуть бути поставлені й інші питання в межах предмета експертного дослідження.