Чернівецький НДЕКЦ МВС України
Експерти в складі Буковинської міліції з’явились в повоєнний час в складі Науково-технічної групи в кількості двох чоловік. Одними з перших були Хвильченков Олександр Григорович та Павлов Олексій Сергійович. З 1954 року Павлова О.С. змінив Літвін В.І.
В
1963 році було створено науково-технічне відділення Управління охорони громадського порядку (УОГП) Чернівецького облвиконкому начальником якого було призначено Смірнова Якова Івановича.
З приходом в експертну службу
Смірнова Я.І., науково-технічна група реорганізувалась у відділення та штатна чисельність збільшена з 2-х до 5-ти чоловік.
Разом з Смірновим Я.І. прийшов і Водяницький Л.В., який в подальшому очолив службу.
Умови праці того часу були нелегкими, у експертів був один робочий кабінет та фотолабораторія. Але, не зважаючи на це, експерти з відповідальністю ставились до своїх обов’язків та обслуговували територію всієї області. Важка ситуація була і з транспортом, неодноразово експертам доводилось виїжджати на місце злочину на власних велосипедах.
За плідну працю Смірнов Я.І., окрім бойових нагород, отримав медалі „За перемогу над Німеччиною”,«За взяття Кенігсберга» „За бойові заслуги”, також був відзначений медалями „За бездоганну службу” І та ІІ ступенів та ювілейними медалями.
Керівником експертної служби та наступником Смірнова Я.І., починаючи з 1968 по 1977 рік був Водяницький Леонід Васильович.
За час керування службою Водяницьким Л.В. було покращено технічне забезпечення експертів та умови праці. Експерти отримали нові кабінети в приміщенні Управління УВС Чернівецького облвиконкому та забезпечені новою фототехнікою.
З 1977 по 1990 роки експертну службу очолював Івченко Іван Антонович
Завдяки наполегливості та цілеспрямованості Івченко І.А. для відділу було виділено приміщення, яке перебудували та реконструювали. Таким чином було створено «обличчя служби», функціонували фотолабораторії, почали створюватись колекції вогнепальної зброї та боєприпасів, поступово створювався музей управління з цікавими зразками та експонатами, стендами з розповідями про співробітників міліції, ветеранів, про резонансні злочини. Інформація носила як пізнавальний так і виховний характер.
Експертна служба під керуванням Івана Антоновича була еталоном зразковості та наглядного посібника. Так на базі криміналістичного полігону експертної служби в 1986 році проводились заняття з колегами з Нікарагуа по огляду місць подій.
Заняття з колегами з Нікарагуа. Крайній справа Івченко І.А.
Музей Управління на базі експертної служби був незмінним місцем відвідування почесних гостей, керівного складу МВС СРСР та простих школярів і студентів.
Доповідь міністру МВС УРСР генерал-лейтенанту міліції Гладушу І.Д.
Народний артист СРСР Г.Віцин в гостях у Експертної служби
Двічі Герой СРСР космонавт Гречко Г.М.
Екскурсія піонерів.
За часів керування експертною службою Івана Антоновича випускались інформаційні бюлетені, буклети та огляди інформативного характеру, що давало змогу проводити практичні заняття з дільничними інспекторами, працівниками розшуку та слідства по оглядам місць подій та вилученню слідової інформації. За клопотанням п. Івченка було започатковано преміювання за розкриття злочину за слідовою інформацією.
Під керівництвом Івченко І.А., в зв’язку зі зростанням кількості крадіжок із об’єктів торгівлі, ощадних кас, поштових відділень створена дільниця з виготовлення та установки хімічних пасток, які користувались попитом не тільки на території нашої області, але й далеко за її межами.
Колишні працівники пригадують цікавий випадок з портретної експертизи , — «На початку 80-х років КДБ виявило, що директор одного з лісопереробних підприємств області під час війни служив у каральних німецьких військах. На фотографії, яка слугувала речовим доказом, він стояв боком, що ускладнювало експертизу. Крім цього, директор був ще й членом бюро обкому партії, і помилка могла дорого обійтися. Після ретельного аналізу було встановлено, що на фотографії справді підозрювана особа. Підтвердилось це і в інститутських лабораторіях». Цей приклад підтверджує, що в службі в усі часи працювали справжні професіонали.
З 22.06.1990 по 20.03.1998 начальником експертно-криміналістичного відділу УВС Чернівецького облвиконкому було призначено Лобанова Володимира Михайловича, який народився 14.03.1945 року м. Кізел Пермської області та вийшов на пенсію першим полковником експертної служби в Чернівецькій області.
Лобанов В.М. розпочав свою експертну біографію з слухача ВШ МВС СРСР в м. Москва де по закінченню отримав спеціальність юриста-правознавця (криміналіста). З 1974 по 1978 роки працював на посадах експерта та старшого експерта ОТВ УВС Пермського облвиконкому. З лютого 1978 року був переведений в ОТВ управління МВС СРСР на БАМстрої на посаду експерта.
В 1991 році створено відділ спеціальних видів досліджень.На часи керування службою Володимиром Михайловичем припали нелегкі часи становлення нашої молодої держави. Але, не зважаючи на постійні невиплати заробітної плати (або виплати продпайками), масові скорочення особового складу, величезні навантаження на кожного експерта, Володимиру Михайловичу вдалося втримати колектив професіоналів, та при цьому здійснювати технічний розвиток служби.
З 90-х років розпочалась комп’ютеризація підрозділу, з’явились перші ПК «Іскра».
За керування Лобанова В.М. було створено Вибухотехнічну службу.
Були введені посади експертів з ТКЗР РВ УМВС, що дало змогу підвищити рівень експертної роботи в районних ланках.
З 16.03.1998 по 30.12.2003 посаду начальника НДЕКЦ при УМВС України в Чернівецькій області займає Хряпін Володимир Віталійович.
Хряпін В.В. народився 23.06.1956 року в м. Нерехта Костромської області, помер 14.01.2008 року. Полковник міліції.
В органах МВС з 1977 року на посадах помічника чергового та дільничного інспектора міліції. З 1979 року по 1983 рік слухач Волгоградської вищої слідчої школи міліції. З 1983 року по 2003 рік на посадах в експертній службі в Чернівецькій області. З 16.03.1998 по 30.12.2003 – начальник НДЕКЦ при УМВС України в Чернівецькій області.
Поруч з ним на протязі всього життя та роботи в ОВС була його дружина Хряпіна Марина Вікторівна, майор міліції у відставці.
Під керуванням Хряпіна В.В до складу експертно-кримналістичної служби входять:
- експертно-криміналістичний відділ УМВС області в складі 4-х чоловік, лабораторія спеціальних досліджень (5 експертів), група з дослідження номерних агрегатів ТЗ (3 експерта), вибухотехнічна служба (3 експерта вибухотехніка, інспектор-кінолог);
- експертно-криміналістичний відділ Чернівецького міського управління (7 експертів-криміналістів);
- експертно-криміналістичні лабораторії райвідділів області – Вижницького РВ, Глибоцького РВ, Заставнівського РВ, Кельменецького РВ, Кіцманського РВ, Новоселицького РВ, Сокирянського РВ, Сторожинецького РВ, Хотинського РВ (10 експертів-криміналістів).
Покращились умови роботи групи з дослідження ТЗ. Було виділено приміщення площею 150 кв.м, де одночасно могло розміститись до 8 автомобілів для огляду, експерти користувались підйомником. Для експертів виділено два робочих кабінети, для дослідження документів придбані прибори «ДИКСИ-03ИК», УФ освітлювачі «РЕГУЛА», мікроскоп «МБС-10» та два комп’ютера.
На період листопада 1998 року майже на 70% комп’ютеризовано експертні підрозділи області.
В 1996 році введена в дію автоматизована дактилоскопічна інформаційно-пошукова система «Дактомат».
В 1999 році в ЕКВ УМВС вводиться в дію автоматизована дактилоскопічна інформаційно-пошукова система «Сонда 4.2.», яка дала можливість значно оперативніше здійснювати пошук осіб. На кінець 1999 року за допомогою системи розкрито 8 злочинів. За час функціонування дактилосистема оновлювалась (1999 рік версія «Сонда» 4.0; 2001 рік версія «Сонда» 6.2. 2005 рік версія «Сонда» 7.3 Лайт ), при цьому кожне оновлення системи значно покращувало результати пошуку.
В 2000 році підрозділу були виділені пустуючі приміщення ДНЗ УМВС «Казка» за адресою вул. Червоноармійська, 77д в м. Чернівці.
Приміщення НДЕКЦ при УМВС України в Чернівецькій області.
Під час ремонтних робіт та перепланування було створено робочі кабінети, лабораторії, учбовий клас. В підвальних приміщеннях було облаштовано спортивну кімнату, кімнату для відстрілу зброї, приміщення для зберігання криміналістичної техніки та реактивів.
Пізніше було створено групу вибухотехнічних та пожежотехнічних досліджень в вибухотехнічному відділенні НДЕКЦ при УМВС України в Чернівецькій області.
ст. експерт-вибухотехнік майор міліції Гром’як В. С., експерт-вибухотехнік майор міліції Матвейчук О. О., технік-сапер ст. прапорщик міліції Шевчик В. А. НДЕКЦ при УМВС України в Чернівецькій області під час підготовки пристрою для дистанційного підриву ручної гранати.
З 28.01.2004 по 31.12.2007 НДЕКЦ при УМВС України в Чернівецькій області очолює Марчук Віктор Омелянович.
Зусиллями керівника підрозділу були укріпленні експертно-криміналістичні підрозділи районних відділів. Введено посади техніків-криміналістів з ЕКЗ роботи Герцаївського та Путильського РВ.
В 2004 році введені в експлуатацію три пересувні лабораторії: криміналістична, автотехнічна, вибухотехнічна.
В 2005 році створюється відділ інженерно-технічної, економічної експертизи та упровадження криміналістичної техніки та введено 8 посад. Також в цей час було впроваджено автотоварознавчий та бухгалтерський види досліджень, підготовлено спеціалістів за напрямками діяльності відділу інженерно-технічних та економічних досліджень, створено базу нормативної та методичної літератури.
В 2005 році почалась розробка автоматизованої інформаційної системи «SEKz», що дало змогу підвищити оперативність пошуку інформації стосовно об’єму та стану виконання експертних досліджень в підрозділі, завантаженості експертів та участі їх в оглядах місць подій. По теперішній час продовжується процес розробки та удосконалення системи.
За час служби в органах внутрішніх справ полковник міліції Марчук Віктор Омелянович нагороджений багатьма медалями та відзнаками МВС України.
З 23.01.2008 року по 06.11.2015 року НДЕКЦ при УМВС України в Чернівецькій області очолював полковник міліції Попадюк Володимир Семенович.
Криміналістична пересувна лабораторія
Зусиллями керівництва підрозділу збільшено штат НДЕКЦ при УМВС України в Чернівецькій області, введено нові посади у відділ спеціальних видів досліджень та відділ криміналістичних досліджень. Штат атестованого та вільнонайманого складу НДЕКЦ склав – 72 працівника. Введена посада експерта-мистецтвознавця. В 2009 році фахівцю присвоєно кваліфікацію судового експерта з правом проведення мистецтвознавчої експертизи.
Модернізовано аналітично-приладову базу. Нові можливості у дослідженні спиртів з’явилися з веденням в експлуатацію газового хроматографу «Кристал 2000 М» фірми «Хроматек», що дало змогу НДЕКЦ в Чернівецькій області значно підвищити рівень проведення досліджень спиртовмісних рідин.
На належному рівні здійснюється техніко-криміналістичне забезпечення розслідування та розкриття злочинів, що відповідало реальним потребам досудового слідства, надаючи кваліфіковану допомогу працівникам карного розшуку та інших служб УМВС, застосовуючи новітні методи роботи.
Експерт відділу спеціальних видів досліджень лейтенант міліції Гремяченський П. О. під час проведення дослідження спиртовмісних рідин із використанням газового хроматографу «Кристал 2000М»
В даний час завершено будівництво дактилоскопічної лабораторії. Приміщення газифіковано, забезпечено водопостачанням та витяжною вентиляцією.
Начальник сектору дактилоскопічних досліджень відділу дактилоскопічних досліджень капітан міліції Кожакарь І. Ю. під час виявлення слідів рук за допомогою водного розчину Кристалвіолету
Начальник сектору Кожакарь І.Ю. працює в НДЕКЦ при УМВС України в Чернівецькій області з 2002 року. Весь час активно займається науковою роботою, приймає участь в наукових конференціях. Ним ведеться дисертаційне дослідження на тему: «Теорія та практика встановлення особи невпізнаного трупа з використанням можливостей дактилоскопії». Написано та опубліковано більше десяти наукових статей. Завдяки наполегливій та кропіткій роботі працівників сектору дактилоскопічних досліджень було встановлено близько 40 осіб причетних до скоєння злочинів та ідентифіковано 10 невстановлених трупів тільки за перше півріччя 2009 року.
Колектив сектору дактилоскопічних досліджень продовжує ратну справу започатковану ще «живою легендою» Експертної служби Ветераном ВВВ, ветераном праці Літвіном Василем Івановичем, який 50 років свого нелегкого життя присвятив роботі в міліції, 43 з яких експертній службі. Саме він стояв у витоків становлення експертної служби в Чернівецькій області, ним були започатковані перші традиції професіонального ставлення до роботи, створено імідж експертної служби. Василь Іванович був і залишається незміннім прикладом та еталоном офіцерської честі та гідності для усіх поколінь нашої служби.
Не можливо не згадати про участь Василя Івановича в ВВВ, звістка про початок якої надійшла до нього зранку після шкільного випускного вечора. Та вже через чотири дні Він отримав повістку. Після навчання в Харківському авіаційному училищі та Київському артилерійському училищі(було евакуйоване в м. Красноярськ) Василь Іванович отримав хрещення боєм під Смоленськом. В подальшому приймав участь в Виборзькій операції та Яссько-Кишинівській наступальній операції, під час якої отримав поранення в шию. Звістка про Перемогу застала Василя Івановича в Угорщині.
Ветеран ВВВ, ветеран праці Літвін Василь Іванович
Фронтове фото. Крайній зліва Літвін В.І.
Василь Іванович завжди приймає активну участь в житті колективу НДЕКЦ та досі цікавиться нашою роботою та особистим життям кожного працівника.
День експертної служби 2006 року
(Зліва на право: Лобанов В.М., Літвін В.І., Івченко І.А., Марчук В.О.)
Літвін Василь Іванович, народився 18.02.1923 року в с. Зуєвці Камишнянського району Полтавської області. Полковник міліції у відставці.
- з 01.06.1941 по 07.04.1942 – курсант Харківського авіаційного училища;
- з 07.04.1942 по 01.11.1942 – курсант 1-го Київського артилерійського училища;
- з 01.11.1942 по 12.03.1943 – командир взводу в резерві начальника артилерії Приволзького Військового округа;
- з 12.03.1943 по 07.07.1943 – командир взводу гаубичного полка ДГК № 1213;
- з 07.07.1943 по 18.04.1946 – командир взводу 1039-го гаубичного артполку 67-ї гаубичної артилерійської бригади;
- з 18.04.1946 по 29.05.1947 – начальник зв’язку дивізіону 67-ї гаубично- артилерійської бригади 5-ї гвардійської артилерійського дивізії;
- з 27.07.1950 по 01.10.1953 – працює на посадах помічника оперуповноваженого та оперуповноваженим в Немирівському РВ МВС Львівської області;
- з 01.10.1953 по 01.09.1954 – слухач відділення підготовки експертів Вищої школи експертів МВС СРСР;
- з 01.09.1954 по 04.09.1955 – курсант Московської школи підготовки начскладу міліції МВС СРСР;
- з 04.09.1955 по 20.07.1983 – на посадах експерта та старшого експерта в експертному підрозділі Чернівецької області;
- з 01.06.1984 по 03.12.1996 – інженер групи «Слід» ЕКВ УВС Чернівецької області.
Нагороджений:
- наказом № 02/н від 28.02.1945 орденом «Червоної зірки» за виконання завдань на фронті;
- указом від 09.05.1945 медаллю «За победу над Германией в Великой Отечественной войне 1941 – 1945 р.р.»;
- указом від 05.11.1955 медаллю «За бойові заслуги» за вислугу років;
- приказом МВС СРСР від 16.10.1959 № 797 медаллю «За бездоганну службу» 2-го ступеню;
- наказом УООП МВС від 28.10.1964 № 479 медаллю «За бездоганну службу» 1-го ступеню;
- указом Президії Верховної Ради СРСР від 07.05.1965 медаллю «20 років Перемоги в Великій Вітчизняній війні 1941-1945 р.р.»;
- наказом УООП від 26.04.1967 нагороджений нагрудним знаком «Відмінник міліції»;
- Указом Президії Верховної Ради СРСР від 20.11.1967 медаллю «50 років Радянської міліції»;
- Указом Президії Верховної Ради СРСР від 26.12.1967 медаллю «50 років Збройних Сил СРСР»;
- Указом Президії Верховної Ради СРСР від 05.11.1969 медаллю «За доблестный труд»;
- Наказ УВС Чернівецької області від 15.04.1970 № 67 занесений в Ленінську ювілейну книгу трудової слави;
- Наказ МВС СРСР від 09.04.1971 № 180 нагрудним знаком «25 років перемоги в Великій Вітчизняній війні»;
- Наказ МВС СРСР від 20.07.1971 нагороджений Почесною Грамотою МВС СРСР;
- Наказ УВС Чернівецькій області від 26.12.1974 занесений в Книгу Пошани на честь 30-тиріччя звільнення України;
- Наказом МВС УРСР від 25.04.1975 № 141 «Почесна грамота МВС УРСР».
В НДЕКЦ при УМВС України в Чернівецькій області тісно налагоджена співпраця з експертними підрозділами інших областей України.
В формуванні експертної служби області слід відзначити:
– майора міліції Водяницького Леоніда Васильовича начальника оперативно-технічного відділення УВС Чернівецького облвиконкому;
– підполковника міліції Івченко Івана Антоновиач начальника експертно-криміналістичного відділу УВС Чернівецького облвиконкому;
– полковника міліції Літвіна Василя Івановича ст. експерт в експертному підрозділі Чернівецької області;
– полковника міліції Лобанова Володимира Михайловича начальника експертно-криміналістичного відділу УВС Чернівецького облвиконкому;
– полковника міліції Хряпіна Володимира Віталійовича начальника НДЕКЦ при УМВС України в Чернівецькій області;
– полковника міліції Марчука Віктора Омеляновича начальника НДЕКЦ при УМВС України в Чернівецькій області;
– підполковника міліції Вишпянського В’ячеслава Євгеновича начальник експертно криміналістичного відділу УВС м. Чернівці;
Колектив НДЕКЦ при УМВС України в Чернівецькій області
– підполковника міліції Пурича Степана Давидовича заступника начальника експертно-криміналістичного відділу УВС Чернівецького облвиконкому;
– полковника міліції Шейкіна Сергія Георгійовича заступника начальника НДЕКЦ при УМВС України в Чернівецькій області;
– майора міліції Єфтемія Валерія Вікторовича старшого експерта з ТКЗР Новоселиць кого РВ УМВС України в Чернівецькій області;
– полковника міліції Стахова Олександра Івановича начальника відділу криміналістичних досліджень НДЕКЦ при УМВС України в Чернівецькій області;
– підполковника міліції Швигара Марка Онуфрійовича начальника відділу інженерно-технічних та економічних досліджень НДЕКЦ при УМВС України в Чернівецькій області;
Загалом, експертний підрозділ Буковини пройшов досить цікавий шлях свого становлення та розвитку, що триває до сьогоднішніх днів, зазнаючи постійних змін та перетворень.
06.11.2015 року Експертну службу МВС України було реформовано, утворюється структурно відокремлена Експертна служба МВС України, яка підпорядковується Міністерству внутрішніх справ України після чого НДЕКЦ при УМВС України в Чернівецькій області набуває статус Чернівецького науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України.
…. ..Важливим і необхідним кроком на етапі реформування Чернівецького НДЕКЦ МВС України є подальше матеріально-технічне зміцнення за рахунок придбання новітньої техніки та модернізації наявного технічного обладнання для упровадження нових методів досліджень і приведення у відповідність до вимог європейських стандартів та акредитація експертних лабораторій на відповідність вимогам міжнародного стандарту якості ISO-17025.
В даний час в Чернівецькому НДЕКЦ МВС України виконуються 27 видів експертних досліджень різних напрямків, від традиційних криміналістичних до спеціальних:
– дослідження почерку і підписів;
– дослідження реквізитів документів;
– дослідження друкарських форм та інших засобів виготовлення документів;
– балістичне дослідження вогнепальної зброї;
– балістичне дослідження слідів зброї, слідів пострілу та ситуаційних обставин пострілу;
– дослідження холодної зброї;
– дослідження слідів людини та слідів тварини;
– дослідження знарядь, агрегатів, інструментів і залишених ними слідів, ідентифікація цілого за частинами;
– дослідження ідентифікаційних номерів та рельєфних знаків;
– дактилоскопічні дослідження;
– дослідження вибухових речовин, продуктів вибуху та пострілу;
– ідентифікація особи за ознаками зовнішності та матеріальними зображеннями;
– дослідження лакофарбових матеріалів і покрить;
– дослідження волокнистих матеріалів і виробів з них;
– дослідження нафтопродуктів і пально-мастильних матеріалів;
– дослідження наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів та прекурсорів;
– дослідження речовин хімічних виробництв та спеціальних хімічних речовин;
– дослідження сильнодіючих і отруйних речовин;
– імунологічні дослідження;
– цитологічні дослідження;
– дослідження обставин і механізму дорожньо-транспортних пригод;
– дослідження технічного стану транспортних засобів;
– транспортно-трасологічні дослідження;
– дослідження документів бухгалтерського, податкового обліку і звітності;
– визначення вартості машин, обладнання, сировини та споживчих товарів;
– визначення вартості колісних транспортних засобів та розміру збитку, завданого власнику транспортного засобу;
– експертиза у сфері інтелектуальної власності.