ВІТАЄМО ВІКТОРІЮ КОСОВАН З ПУБЛІКАЦІЄЮ СТАТТІ У НАУКОВОМУ ПЕРІОДИЧНОМУ ВИДАННІ КАТЕГОРІЇ «Б»
12.08.2021
З ДНЕМ ДЕРЖАВНОГО ПРАПОРА УКРАЇНИ!
23.08.2021
Дивитись всі

СОЦІАЛЬНА ІНЖЕНЕРІЯ ЯК ОДИН ІЗ ІНСТРУМЕНТІВ ШАХРАЙСТВА – ІНФОРМУЮТЬ СУДОВІ ЕКСПЕРТИ ЧЕРНІВЕЦЬКОГО НДЕКЦ МВС

Соціальна інженерія (social engineering) – це наука, що вивчає людську поведінку та фактори, які на неї впливають. Соціальна інженерія також є сукупністю психологічних та соціологічних прийомів, методів і технологій, які дозволяють злочинцям отримати конфіденційну інформацію. Соціальні інженери такого роду – маніпулятори, злодії, нечисті на руку люди, що поставили на потік обман людей, організацій, комерційних структур, заробляючи у такій спосіб чималі гроші. Протистояти їм надзвичайно важко – шахраї добре організовані, діють з-за кордону через розлогу систему піратських електронних систем. Національні органи правопорядку мало що можуть зробити, більші шанси є тільки у глобальних організацій на зразок до Інтерполу. Тому єдиний ефективний спосіб протидії – бути в курсі подібних злочинів, стримувати емоції, розсудливо аналізувати зміст тої чи тої підозрілої дії.

Найрозповсюдженіший приклад шахрайської дії «соціальних інженерів» – це телефонний дзвінок, з якого людина дізнається, наприклад, про те, що її банківський рахунок заблоковано, потрібні дані для відновлення пластикової картки – термін дії, PIN-код, CVV тощо. Реагують на дзвінок по-різному. Хтось губиться, хтось агресивно лається у відповідь. Є й ті, хто може довіритися шахраям. Усі реакції невірні. Найкраща реакція – прослухати мовчки повідомлення до кінця, переконатися у його неправдивості і спокійно покласти трубку.

Буває й так, що в злочинній дії приховане «друге дно». Шахрай, повідомляючи жертву про те, що картка заблокована, переслідує іншу ціль, наприклад, записати голос відповідача. Далі, використовуючи різноманітні технічні хитрощі, записаний голос можуть застосувати для здійснення того чи того злочину. Зокрема, шахраї можуть подзвонити близькій людині із оточення відповідача і за допомоги синтезованого голосу виманити у неї ту чи ту життєво-важливу інформацію. У такий спосіб можна стати володарем незакритого кредиту на чималу суму, або втратити усі статки на банківських рахунках. Відомий приклад, коли літня жінка протягом років платила шахраям гроші, щоб «вберегти» сина, якому насправді нічого не загрожувало.

Будьте обережні! Пам’ятаємо, що «береженого – Бог береже». Читайте статті на нашому ресурсі – судові експерти Чернівецького НДЕКЦ МВС будуть і надалі давати інформацію і поради стосовно подібних видів злочину.