ЕКСПЕРТ МВС БУВ ГОСТЕМ ТЕЛЕПРОГРАМИ «ДОБРОГО РАНКУ БУКОВИНА»
28.01.2020
ВИЛУЧЕНУ ПОЛІЦІЄЮ ЗБРОЮ ДОСЛІДЖУЮТЬ СУДОВІ ЕКСПЕРТИ ЧЕРНІВЕЦЬКОГО НДЕКЦ
29.01.2020
Дивитись всі

ВИННИЙ У ДТП ПІШОХІД ПОВИНЕН ВІДШКОДУВАТИ ВИТРАТИ НА РЕМОНТ ТЗ

Судові експерти сектору автотехнічної експертизи (АТЕ) досліджують обставини та механізм дорожньо-транспортних пригод (ДТП) в тому числі і за участі пішоходів.

Такий вид ДТП, як наїзд на пішохода серед загальної статистики ДТП займає чи не перше місце. Це може пояснюватися особливістю організації дорожнього руху, тобто практичною відсутністю наземних, підземних пішохідних переходів в нашому місті.

Під час проведення судових експертиз судовими експертами-автотехніками періодично робляться висновки, що з технічної точки зору причиною ДТП є виникнення небезпеки (перешкоди) для руху водієві ТЗ створеної пішоходами. В багатьох випадках водії не мають технічної можливості уникнення наїзду діючи у відповідності із вимогами ПДР (гальмування, маневрування тощо).

Слід зауважити, що як при інших відомих видах ДТП (зіткнення, перекидання, наїзд на перешкоду тощо), так і при наїзді на пішохода, ТЗ отримує пошкодження і бувають випадки отримання значних пошкоджень (після наїзду на пішохода, наїзд на інші перешкоди, або ж зіткнення з іншими ТЗ). Такі пошкодження тягнуть за собою значні матеріальні витрати.

Не слід забувати що пішохід є таким самим учасником дорожнього руху як і водій ТЗ – він теж повинен сприяти БДР (розділ 4 ПДР). На жаль, реальне положення справ свідчить про недостатнє усвідомлення пішоходами цього нюансу.

Раніше пішоходи майже не несли відповідальності за свої вчинки у судах за події, пов’язані із дорожньо-транспортними пригодами. Існувала судова практика, згідно з якою, якщо пішохід сам постраждав в ДТП, то в позові власника автомобіля до нього відмовляли. Вважалося, що пішохід – не господар «джерела підвищеної небезпеки» (таким за законом вважається будь-яке ТЗ). І стягувати з нього за пошкодження ТЗ, нібито, не було підстав». Тепер судді при розгляді таких справ зобов’язані враховувати рішення ВСУ за справою N 296/2509/16-ц – докладніше з нею можна познайомитися тут . У цій справі ВСУ прийняв рішення на користь власника ТЗ, постраждалого від неправомірних дій пішохода.

Є підстави вважати, що законодавчий підхід, започаткований ВСУ, призведе до зниження кількості небезпечних ситуацій на дорогах із вини пішоходів.

 

Володимир Тодераш (заступник директора Чернівецького НДЕКЦ)